Oblíbené styly bydlení
Svoje bydlení můžete vyladit různým způsobem. Říkají vám něco pojmy jako hygge nebo boho? Čím je takový interiér vlastně specifický?
Hygge styl
Hygge je dánský výraz, jehož kořeny ale sahají do sousedního Norska. V češtině nemá přesný ekvivalent. Jde o vyjádření pocitu určitého tepla, důvěrnosti, pohody a bezpečí. Jedná se o zkratku ze slova „hyggelig“ označujícího hřejivou atmosféru a útulnou pospolitost.
Primárně se tak označuje celkový životní styl, přesněji spíše přístup k životu. Podstatou hygge je umět se radovat i z maličkostí. S bydlením ale tento postoj samozřejmě úzce souvisí.
Interiér zařízený v duchu hygge by tak měl především splňovat výše uvedené atributy. Pomůže k tomu příjemné posezení a nejrůznější přehozy, deky a polštáře, které zvyšují pohodlí a opticky vnášejí do prostoru domáckou atmosféru. Charakteristickým prvkem hygge je rovněž tlumené osvětlení a chybět nemohou ani svíčky.
Dominantní roli hrají především přírodní materiály, jako je vlna či bavlna. Z barev vládne béžová a bílá a hnědá. Cílem je minimalistické pojetí, proto můžete do interiéru kromě tradičního dřeva začlenit i kámen a sklo.
Boho styl
Boho styl vychází z životního stylu umělců a kočovníků. Je proto velmi spontánní a nerad plánuje. Odvozen je od výrazu bohém, bohémský. Bohémský interiér hojně kombinuje barvy, vzory i textury.
Užívá si ve velké míře také dekorace, velmi často to mohou být například suvenýry z cest. Etno motivy jsou ostatně jedním z typických prvků boho stylu. Projevovat se mohou v nábytku i užívaných textiliích. Do boho stylu zapadají i lapače snů a macramé doplňky, které si navíc ti šikovnější z nás zvládnou i vyrobit.
Výsledný dojem by měl být uvolněný. Boho si tak nepředstavujte jako nesourodou barevnou směs: Velmi dobře slouží neutrální základ v hnědé či béžové doplněný barevnými akcenty.
Do tohoto stylu velmi dobře zapadají kousky, které mají svou duši. Nábytek tak nemusíte kupovat nový, ale můžete se vydat na „lov“ také do bazaru. Navíc můžete popustit uzdu své kreativitě a přetvořit si jednotlivé kousky podle svého vkusu.
Industriální styl
Industriální styl vychází z estetiky průmyslového designu. Jde o velmi osobitý způsob zařizování interiéru, který se inspiruje původním bydlením v opuštěných průmyslových halách. Typické jsou tak pro něj hlavně rozlehlé místnosti s vysokými stropy, velká okna a přiznané technické instalace.
Aplikovat se však tento styl dá i v prostorách, kde se s ním původně nepočítalo. Dominantními materiály jsou primárně cihla a také beton. Proto lze bydlení úspěšně navrhnout i v panelákovém bytě. Dalším signifikantním prvkem bývá kov a masivní nábytek. Zajímavě však může vyhlížet také kůže.
Z hlediska barev je preferován opět neutrální základ, tedy bílá, šedá, černá a hnědá. K tomuto pojetí však skvěle ladí prvky v sytých barvách, jako je vínová, tmavě zelená nebo tmavě modrá. Efektní kontrast může vytvářet žlutá.
Industriální styl bydlení si však zachovává světlý a vzdušný dojem. S barvami to proto nepřehání. A čisté linie „nekazí“ ani nadměrné množství doplňků a dekorací. Vždy je industriálním stylem inspirovaný domov především minimalisticky účelný.
Středomořský styl
Permanentně se cítit jako na dovolené u moře můžete, pokud popustíte fantazii při zařizování svého bydlení se středomořským stylem. Ten ale, pozor, není zcela jednotný, Francii si spojujeme se stylem Provence, zatímco Řecko spíše s typickou modrobílou kombinací. Výsledný dojem by měl být každopádně jemný, převládá jednoduchost.
Vlastní tomuto konceptu jsou hlavně přírodní materiály, jako je třeba ratan. Zajímavě vypadá i masivní nábytek, pokud bude mít navíc přirozenou patinu, tím lépe. Velmi často na nábytku kromě přírodní hnědé převládá i bílá.
Stejně tak se hodí kamenina, kov, bavlna, len a sisal. Zdi jsou texturovány pískem nebo jednodušeji sádrokartonem či důmyslným nátěrem. Samozřejmostí jsou stylové doplňky, středomořský styl si přímo říká o použití písku a mušlí. A nezapomeňte na pokojové rostliny.
Co se týče barev, dominantní je pochopitelně mořská modrá. Ta se skvěle kombinuje se zemitými tóny – půvabnou levandulovou, působivou žlutou či hřejivě oranžovou. Stejně tak vůni dálek evokuje olivově zelená.
Venkovský styl
Venkovský styl můžeme do značné míry vnímat jakožto přirozený, je pro nás jakýmsi návratem ke kořenům. Skutečně se totiž obrací k venkovu a jeho tradicím. Někdy se mu také říká rustikální.
Preferuje nadčasové materiály, jako je masiv. Jedinečným způsobem v sobě snoubí estetiku a funkčnost. Nábytek může být i v bílé barvě. Dřevo doprovází i další přírodní materiály, zejména bavlna a len. Vytváří tak útulný dojem, což podtrhují oblé linie, které se promítají třeba i právě do masivního nábytku. Do určité míry se podobá Provence stylu, který je ale na pohled jemnější a lehčí.
Potrpí si na zdobnější detaily, jako jsou třeba úchyty u nábytku. Výsledný dojem by však i v tomto případě měl zůstat spíše decentní a přirozený. Zůstává za ním stylová čistota, staví na prvcích, které už jsou prověřeny časem. Venkovský styl si pohrává s určitou nostalgií.
Specificky obsahuje také výrazné vzory. Být to mohou proužky a čtverečky, něžné duše však sáhnou i po motivu květin. K tomu skvěle ladí převážně pastelové barvy, jako je béžová, světle modrá, světle zelená či světle šedá.
Karel je jednatelem firmy, má na starosti koordinaci výroby, komunikaci se zákazníky a obchod. Zodpoví vaše dotazy, provede vás výrobou nebo poradí s výběrem.